Jak pozbyć się roztoczy kurzu domowego?

Czym są roztocza?

Roztocza kurzu to niezwykle drobne, mikroskopijne stworzenia, które żyją praktycznie w każdym domu. Głównym źródłem ich pożywienia jest łuszcząca się ludzka skóra, a to z kolei jest głównym elementem kurzu obecnego w naszych mieszkaniach. Nie sposób jest poznać liczbę roztoczy mieszkających w naszej pościeli, materacach, poduszkach, tapicerkach, pluszowych zabawkach i dywanach oraz wszędzie tam, gdzie znajduje się kurz i wilgotność.

Bez obaw, roztocza nie gryzą, lecz gdy nagromadzi się ich dużo w mieszkaniu, mogą sprawiać problemy. Pozostawiony przez nie kał oraz ich martwe, rozpadające się ciała mogą być głównym powodem pojawiających się alergii. Objawami alergii na roztocza są przede wszystkim astma, egzema, kaszel, katar, swędzenie w nosie oraz łzawienie oczu.

Doskonałym środowiskiem dla rozwoju roztoczy są wilgotne, ciepłe i (oczywiście) zakurzone miejsca. Jeżeli będziesz pozbywać się kurzu z mieszkania regularnie, pozbędziesz się także roztoczy.

Porady Cleanipedii, z których korzystam:

Ścieraj kurz i odkurzaj w swym domu regularnie. Postaraj się wykonywać te czynności przynajmniej raz w tygodniu. Upewnij się, że docierasz do wszystkich, trudno dostępnych miejsc, jak np. górne części szafy, miejsca za meblami i pod nimi. Dokładnie odkurzaj dywany. Twarde powierzchnie możesz czyścić specjalnymi środkami, takimi jak mleczka Cif, ale miej pewność, że detergent, którego używasz, jest właściwy dla danej powierzchni.

Często pierz pościel. Prześcieradło, poszewki na kołdrę, poduszki, a także ręczniki powinny być prane co najmniej raz w tygodniu. Gromadzący się tu suchy ludzki naskórek jest największym magnesem na roztocza. Staraj się więc robić pranie w jak najwyższych temperaturach.

Pierz poduszki, zasłony, a także pluszowe zabawki raz na kilka miesięcy. Te elementy twojego mieszkania mogą również zawierać roztocza. Pierz je zatem raz na kilka miesięcy, to skutecznie wyeliminuje roztocza.

Czyść parą wodną/odkurzaj dywany, pierzyny, materace. Roztocza w nich żyjące znajdują się bardzo głęboko i niezwykle trudno jest do nich dotrzeć. Czyszczenie parą wodną lub nawet użycie przedłużonej szczotki odkurzacza pozwoli delikatnie pozbyć się roztoczy z całego obszaru pierzyny czy materaca.

Staraj się, by mieszkanie było suche i wietrz je regularnie. Roztocza kurzu pojawiają się najczęściej, gdy wilgotność powietrza wzrośnie powyżej 50%. Miej pewność, że w mieszkaniu jest sucho, często otwieraj okna, a także używaj wentylatorów w trakcie gotowania i prania.

Zwróć uwagę na to, jakie produkty antyroztoczowe kupujesz. Jeśli jesteś szczególnie podatny na alergię, możesz kupić antyroztoczowe powłoki na materace, pościele i poduszki. Przy zakupie detergentów, należy postarać się o takie, które skutecznie zwalczają roztocza kurzu. Pamiętaj także, aby zawsze zapoznać się z dołączoną przez producenta instrukcją, ponieważ niektóre specjalne środki czyszczące mogą zniszczyć materiał, który czyścimy. Jeżeli jesteś alergikiem, rozważ zakup pościeli antyalergicznej.

Używaj odświeżaczy oraz odwilżaczy powietrza. Takie produkty pozwolą utrzymać twoje mieszkanie bez wilgoci, jak i skutecznie zwalczą roztocza.

Jedna odpowiedź do “Jak pozbyć się roztoczy kurzu domowego?”

  1. polecam też Roombę świetnie odkurza z podłóg i dywanów a gdy ona odkurza to się ma chęci by więcej sprzątać w domu

Dziękuję za odwiedziny i komentowanie przepisów.

Twój adres email nie zostanie opublikowany.