Lukier

Domowy lukier tradycyjny / lukier cytrynowy / maślany lub lukier królewski to banalnie prosty w przygotowaniu dodatek do wielu słodkich wypieków. Lukrem udekorujesz ciasta wszelakie oraz mini wypieki. Lukier jest podstawą dekorowania świątecznych pierniczków, wielu ciast, ciasteczek, babeczek i drożdżówek, które upieczesz w ciągu roku. Lukier to najczęściej dwa podstawowe składniki. Przygotowując lukier cytrynowy, cytrynę możesz śmiało zastąpić sokiem z pomarańczy lub mandarynki, każdy z nich nada orzeźwiającego posmaku i dodatkowego aromatu. Domowym, o prostym składzie lukrem ozdobisz wszelakie drożdżówki z owocami lub słodkie rolady. Zapraszam po mój sprawdzony od lat przepis na domowy lukier oraz lukier cytrynowy. Poniżej także przepis na żółty lukier maślany z dodatkiem kurkumy oraz lukier królewski.

LUKIER

SKŁADNIKI:

  • 1 pełna szklanka cukru pudru – 145 g
  • 4 łyżki gorącej wody

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.

PRZYGOTOWANIE:

Do przygotowania domowego lukru użyj gorącej wody. Dzięki temu lukier będzie gładki, a cukier dokładnie rozpuszczony.

Do miseczki wsyp pełną szklankę cukru pudru, dodaj cztery łyżki gorącej wody, mieszaj do całkowitego rozpuszczenia cukru.

Domowy, klasyczny lukier


LUKIER CYTRYNOWY

SKŁADNIKI:

  • 1 pełna szklanka cukru pudru – 145 g
  • 4 łyżki soku z cytryny

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.

PRZYGOTOWANIE:

Cytrynę sparz, przekrój na pół i wyciśnij z niej cztery łyżki soku. Wszelkie cytrusy śmiało pokroisz na szklanej desce, która nie chłonie zapachów, jest łatwa w czyszczeniu. Dodatkową zaletą jest, że szklaną deskę spokojnie zmyjesz w zmywarce, a te nowoczesne dodatkowo ozdobią kuchenny blat wzbogacając Twoje wyposażenie.

Do szklanki (lub miseczki) przesianego cukru pudru wlej cztery pełne łyżki soku z cytryny, dokładnie wymieszaj, tak by nie było żadnych grudek. Lukier powinien być gładkiej konsystencji. Sok z cytryny możesz zastąpić sokiem z pomarańczy lub mandarynki.

Pamiętaj, by lukier nie był za rzadki, bo spłynie po wypiekach.

Lukier cytrynowy


LUKIER MAŚLANY

SKŁADNIKI:

  • ¾ szklanki cukru pudru
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • łyżeczka masła
  • łyżeczka gorącej wody
  • opcja: jeśli lukier ma być żółty dodaj szczyptę kurkumy

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.

PRZYGOTOWANIE:

W rondelku rozpuść łyżeczkę masła, uważając by się nie przypaliło.

Gdy ostygnie wsyp ¾ szklanki cukru pudru i łyżkę soku z cytryny, ucieraj. Podczas ucierania cukru wlej niecałą łyżeczkę wody – dosłownie kilka kropel. Mieszaj do całkowitego połączenia.

Jeśli chcesz, aby lukier miał żółty kolor dodaj szczyptę kurkumy, zamieszaj.

Porada. Aby uzyskać inne kolory lukru to do gotowego, gęstego lukru możesz dodać odrobinę pulpy ze szpinaku bądź zmiksowanego buraka. Kolorowymi, naturalnymi barwnikami będą także spirulina, sok z malin lub sok z jagód / borówek.

Polecam Ci także mój przepis na pyszny i efektowny wieniec drożdżowy, który zachwyci smakiem i wyglądem Twoich gości. To idealny wypiek na święta.

LUKIER KRÓLEWSKI

SKŁADNIKI:

  • białka z 2 jajek
  • 2 szklanki cukru pudru
  • łyżeczka soku z cytryny

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Jajka mam w temp. pokojowej.

PRZYGOTOWANIE:

Do białek dwóch jajek wsyp szklankę cukru pudru, ucieraj około 10 minut. Lukier królewski przygotujesz dzięki pracy miksera, użyj mieszadeł.
W trakcie ucierania dodawaj po łyżce cukru pudru z drugiej szklanki, cały czas ucieraj. Na koniec dolej łyżeczkę soku z cytryny (lub wody).

Ucieranie lukru zakończ, gdy lukier stanie się jednolity i lśniący. Lukier królewski powinien powoli spływać z łyżki, a z dekorowanych wypieków nie powinien rozlewać się.

Porada. W każdym przypadku przygotowywania lukru: jeśli lukier jest za rzadki – dosyp cukru pudru, jeśli za gęsty to dolej odrobinę wody / soku z cytrusów.

Cukier puder przed przygotowaniem warto (lecz nie trzeba) przesiać.

Gotowym lukrem dekoruj wszelakie słodkie wypieki.

Smacznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *