Wywabianie plam z herbaty i kawy

Plamy z herbaty i kawy

Ciekawym sposobem na uporczywe plamy z herbaty jest namoczenie poplamionego materiału w soku z cytryny (najlepiej na całą noc), potem spłukanie wodą. Jeśli zaplamiona tkanina jest bardzo jasna, możemy wetrzeć w nią sok z cytryny, a następnie powiesić na słońcu. Zabieg powtarzamy, do czasu, aż plama stanie się blada i pierzemy normalnie w pralce.

Kluczowe kroki gdy pojawi się plama:

  1. Zaplamione miejsce polej gorącą wodą.
  2. Zaaplikuj kilka kropel środka piorącego na to samo miejsce, by pozbyć się plamy z herbaty czy kawy.
  3. Jeśli potrzebujesz szybkiej metody pozwalającej usunąć plamę z kawy, wymieszaj odrobinę octu z wodą.

W walce z plamami po kawie lub herbacie pomoże także niezawodne szare mydło: dokładnie kostka szarego mydła i woda. Suchą plamę nacieramy, a następnie płuczemy ciepłą wodą i pierzemy jak zwykle.

Białe koszule? Jeśli poplamiona tkanina jest biała, możemy spróbować wywabić plamy z herbaty lub kawy, za pomocą roztworu wody utlenionej. Wodę utlenioną rozrabiamy w proporcji 1:1 z zwykłą wodą, a otrzymanym roztworem namaczamy plamę. Dla lepszego efektu, możemy wystawić tkaninę na słońce. Później płuczemy lub pierzemy jak zwykle.

Przy delikatniejszym materiale, czekamy aż plama wyschnie, wtedy możemy spróbować zmyć ją za pomocą szmatki zamoczonej w chłodnej wodzie, wetrzeć proszek lub płyn do prania, potrzeć i wyprać w standardowy sposób. Jeśli materiał może mieć styczność z wrzącą wodą, wkładamy tkaninę pod gorący strumień i wypłukujemy plamę, dodatkowo możemy wetrzeć w to miejsce proszek/odplamiacz.

Stare plamy z herbaty

Usuwanie plam z herbaty jest dużo trudniejsze jeśli plama jest stara. Takie próby nie zawsze kończą się powodzeniem, ale warto spróbować! Potrzebna jest do tego gliceryna, którą mocno wcieramy w plamę i odstawiamy na 12 h. Następnie plamę pokrywamy odplamiaczem/proszkiem i zalewamy wodą (w miarę możliwości gorąca, ale to zależy od rodzaju poplamionej tkaniny).

Plamę z kawy należy przetrzeć szmatką nasączoną w amoniaku, następnie uprać.

Osad z herbaty lub kawy na szklankach nie wygląda dobrze, a w łatwy sposób można się ich pozbyć. Spróbuj zwilżyć szmatkę octem i tak, szorować lub zamoczyć naczynie w octowym roztworze. Później umyj naczynia jak zwykle. Niezawodna jest także domowej roboty, pasta z sody oczyszczonej. Przygotujesz ją z pomocą sody rozrobionej w niewielkiej ilości wody. Taką pastą szorujesz naczynia, a przy bardziej uciążliwych plamach, nakładasz pastę, odstawiasz na moment i dopiero szorujesz. Następnie myjesz naczynia jak zwykle.

Niektóre dobre rady wyniosłam i znam z domu, niektóre zebrałam z Internetu, np. mamnatosposób.pl

Pamiętaj, by przed zastosowaniem jakiegokolwiek środka lub sposobu odplamiania zapoznać się z zaleceniami zamieszczonymi na metce ubrania. Jeśli to możliwe, sprawdź wcześniej działanie specyfiku na niewielkim, mało widocznym obszarze materiału, by uniknąć zniszczenia ubrania.

Oto rady ze strony: Cleanipedia.

Usuwanie plam z herbaty lub kawy w 5 krokach

Jedną z najłatwiejszych metod, aby pozbyć się plamy z kawy lub herbaty z ubrania, jest polanie zaplamionego miejsca gorącą wodą:

  1. Umieść zabrudzone ubranie w zlewie.
  2. Następnie podgrzej trochę wody w czajniku, by była gorąca (ale by nie był to wrzątek).
  3. Powoli polewaj plamy podgrzaną wodą (około 15 sek.), tak aby ciecz przesiąkła przez włókna materiału.
  4. Nanieś kilka kropli środka piorącego na obydwie strony materiału w zabrudzonych miejscach.
  5. Możesz pocierać materiał w miejscach, gdzie pojawiły się ślady po kawie lub herbacie, aż detergent zacznie się pienić. Następnie płucz ubranie, aż produkt kompletnie rozpuści plamy.

Usuwanie plam z kawy lub herbaty w 3 krokach

Jeśli masz do czynienia z uporczywą plamą – lub z powodu rozmiaru ubrania nie możesz namoczyć go w umywalce –spróbuj namoczyć je w odplamiaczu w dużej misce, a następnie wypierz w pralce.

Usuwanie plam z herbaty lub kawy

Niestety nie zawsze znajdziesz czas, by namoczyć zaplamione ubranie i zaraz potem je wyprać, uniemożliwiając wniknięcie zabrudzenia między włókna tkaniny. Oto kilka prostych wskazówek, które mogą się przydać w takiej sytuacji:

Uwaga! Jeśli do walki z zabrudzeniami decydujesz się na użycie środka domowej roboty, sprawdź wcześniej efekt jego działania na niewielkim, mało widocznym obszarze materiału, by zapobiec uszkodzeniu ubrania.

Ocet

W większości kuchennych szafek można znaleźć ocet, a działa on świetnie jako odplamiacz. Wymieszaj 1 łyżeczkę octu z kilkoma kubkami wody i spryskaj lub polej nim bezpośrednio plamę. Następnie, delikatnie osusz czyszczone miejsce ręcznikiem kuchennym. Plama powinna zacząć blednąć od razu.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona także pomoże usunąć plamy z kawy lub herbaty. Namocz zabrudzony materiał w ciepłej wodzie. Na plamę wsyp około 1 łyżeczki sody oczyszczonej i delikatnie wetrzyj w materiał. Zanim wypłuczesz ubranie, pozostaw sodę na plamie tak długo, jak to możliwe.

Mam nadzieję, że z naszych ubrań po wylaniu kawy lub herbaty szybko pozbędziemy się plam 🙂

Dziękuję za odwiedziny i komentowanie przepisów.

Twój adres email nie zostanie opublikowany.